Az állatállományok, így az egzotikus madarak gyűjteményének védelme a fertőző betegségek behurcolásától nagyon fontos. Ennek sokféle módja van és összetett feladatot jelent a madarász számára. Legfontosabb az új madár elkülönített tartása a már meglévő állatoktól. A következő sorokban néhány, a témával kapcsolatosan felmerülő kérdésre kaphat választ az érdeklődő olvasó.
Mit is jelent valójában a karantén?
A karantén szigorú elkülönített madártartás, amit külön légtérben, izoláltan kell megvalósítani, mindaddig, míg meg nem bizonyosodtunk arról, hogy az új állat nem hordozza valamelyik lappangó betegség kórokozóját.
Meddig tartson a karantén? A karantén az előbbiek értelmében addig tart, ameddig a fajban előforduló fertőző betegség leghosszabb lappangási ideje ismert. Ha van olyan betegség, amelyiknél a szervezetben lappangó kórokozó biztonsággal kimutatható, ott a többször, egymás után kapott negatív eredmény esetén érhet véget a karantén.
Milyen a jó karantén? A karanténozásra jól fertőtleníthető, könnyen tisztítható ketrecek, volierek alkalmasak, melyekben megoldható az állatok megfelelő elkülönítése. A karanténhelyiségben olyan anyagokat használjunk építkezésre, melyek fertőtlenítőszerekkel károsodás nélkül lemoshatók. A volierek határoló falai szükség esetén lánggal leégethetők legyenek. Az etetők és itatók könynyen tisztíthatók és szintén fertőtleníthetők legyenek, vagy ha ez nem oldható meg, akkor a karantén végén el kell őket égetni.
Milyen szempontok érvényesülnek a karanténozás alatti munka során? A karanténozás alatt a madártartó először mindig a már meglevő állatokat lássa el, majd a nap végén a karanténban tevékenykedhet. Azonban innen már semmi esetre sem mehet vissza a meglevő állományba, mert a ruháján vagy lábbelijén visszaviheti a kórokozókat. Jó, ha a karanténba lépés előtt lábbelit és felsőruházatot vált az állomány gondozója. Nagyon értékes madárállományokban vagy nagy gyűjteményekben érdemes egy külön személyt megbízni a karanténban levő munkák elvégzésével, azonban ő soha nem mehet be a meglevő állományba. Fontos, hogy a karanténban külön eszközöket használjunk a takarításra, tisztításra, és ezeket jól láthatóan jelöljük is meg.
Mire kell figyelemmel lenni a karanténozás alatt? Nagyon fontos a madarak folyamatos megfigyelése a karanténhelyiségben. Időt kell fordítani a madarak táplálkozás alatti megfigyelésére, de az egyéb időszakokban is érdemes ellenőrizni a madarak viselkedését. Bizonyos kórokozókkal való fertőzöttség már megfelelő módszerekkel vizsgálható. A vírusos betegségek kórokozóinak genetikai anyaga testváladékokból PCR-vizsgálatokkal kimutatható. Ezzel lehetővé válik a klinikailag egészséges, de kórokozókat magában hordozó és ürítő madarak ellenőrzése és a fertőzöttség időben történő felfedezése. A parazitákkal való fertőzöttség már a karantén alatt felderíthető az ürülék vizsgálatával. Ezeket a vizsgálatokat érdemes szakértő állatorvostól kérni vagy legalább konzultációt folytatni vele.
Mi a teendő, ha a karanténozás alatt betegség tünetei jelentkeznek vagy valamilyen kórokozóval való fertőzöttség kerül kimutatásra? El kell dönteni betegség fellépése esetén, hogy azt milyen kórokozók okozták és ennek ismeretében hozzuk meg a döntésünket. Egyes esetekben csupán gyógykezelni kell a madarakat. Ilyen pl. az orsóférgesség, amikor parazitaellenes kezelésben részesítjük a madarakat. Bonyolultabb a helyzet, ha a betegséget olyan kórokozók okozzák, amelyek ellen a mai tudásunk szerint nincs hatásos oki kezelés. Ilyenek pl. a gümőkór kórokozója (Mycobacterium avium) vagy a mirigyes gyomor dilatatios szindróma kiváltásában igazoltan szerepet játszó bornavírus fertőzés. Ez utóbbi esetekben nem marad más, mint a karantén alatt tartott madarak állatvédelmi szabályok betartása melletti eutanáziája. Fel szeretném hívni a figyelmet az ilyen esetekben elvégzett diagnosztikai boncolás és a szakértői vizsgálatok lefolytatásának a jelentőségére, mert ez utóbbi esetekben szavatossági igény érvényesítéséhez elengedhetetlenek a hitelt érdemlő igazolások, szakértői vélemények.
Mit jelent az élethosszig tartó karantén? Egyes betegségek hosszú ideig lappanganak vagy az értékes madarak nem szabadíthatók meg a kórokozóktól. Ezekben az esetekben, ha a kórokozó nem jut be a tojásba, akkor a karantén, mint tenyésztőhely is szerepet kap, azaz az itt lerakott tojásokat keltetőbe vagy dajkamadár alá lehet tenni. A kikelt utódok már mentesek lesznek az adott kórokozóktól. Később, ha már elég értékes genetikai állománnyal rendelkező egyedünk van ebből a szaporítási módból, akkor a karanténban levő állatokra már nincs szükség.
Milyen hibákat követnek el a nagy tapasztalatú madarászok? Gyakori hiba, hogy egy madarász egy másik állományt vásárol fel. A tenyésztő jelentős összeget költ az értékesnek vélt állomány megvételére, de a karanténozás már elmarad, mondván, úgyis egészségesek az állatok. Másik súlyos veszélyforrás az egészségesnek látszó, vadbefogásból származó madarak hazavitele és karanténozás nélküli beengedése a meglévő madarak közé.
Állatorvosként nagyon sok olyan neves gyűjtővel találkoztam, aki élete munkáját tette percek alatt tönkre egy-egy felelőtlen madárbeszerzéssel és a karantén elmulasztásával, pedig a karantén kialakítása és annak lefolytatásának költsége töredéke annak, mint amit azután állatorvosra költhet a tenyésztő vagy elveszít a kiesett szaporulat révén. Összegezve minden madarászt csak buzdítani tudok a minimális költséggel és időráfordítással járó karantén kialakítására.
Dr. Gál János |