A nemrég megalakult Egzotikusállat- és Vadegészségügyi Tanszék egyik fontos feladata a nagyobb gyűjtemények, tenyésztők állategészségügyi szolgáltatások irányában jelentkező igényeinek a kielégítése. Ez a betegségek felismerésében, diagnosztizálásában, állomány szintű és egyedi kezelések lefolytatásában és a prevencióban jelentkezik.
A prevenció több elemből álló, összetett kérdés, de talán az egyik legfontosabb része a szűrővizsgálatok lefolytatása az egzotikusállat állományok, így a papagáj gyűjtemények esetében is. Lényeges eleme a megelőzésnek a karanténozás is, melyről már több helyen szóltunk korábbi írásainkban. Másik eleme a fertőző betegségek időben történő felderítése, szűrése. Kérdezheti az olvasó, hogy miért is érdekes ez? Elsőként a tenyésztő jól felfogott érdeke, hogy értékes állományába csak úgy vigyen be madarat, hogy azt állatorvos megvizsgálta, a szükséges szűrő vizsgálatokat elvégezte. Nézzünk erre egy egyszerű példát: Mindenki, aki papagájokkal foglalkozik, hallott már a retteget diagnózisról: „bornavírus fertőzés”. A mai tudásunk szerint ez nem kezelhető, halálos kimenetelű betegség a papagájokra nézve. A legnagyobb gond ezzel a kórral a gyógykezelési nehézségek mellett, hogy hosszú ideig tünetmentesen ürítheti a vírust a fertőzött egyed. Ha a tenyésztő vesz egy madarat, pl. vérfrissítés céljából és nem vizsgáltatja meg az állományba való bevitel előtt, behurcolhatja az értékes gyűjteménybe a papagájokra nézve halálos vírust. Nyílván ennek a vizsgálatnak költsége van, de könnyű belátni, hogy mi a nagyobb kiadás, veszteség: egy bornavírus PCR teszt elvégzése vagy a nagy értékű állomány egyedeinek az elvesztése. Természetesen ide több vírusok, baktériumok és paraziták okozta betegséget is felsorolhatnánk példaként, melyek között emberre veszélyes kór is ismert.
A tenyésztők egy része a szaporulatot értékesíteni, elcserélni szeretné és a leendő tulajdonos számára megnyugtató szavatolás lehet egy fertőző betegségekre irányuló szűrővizsgálati igazolás megléte a kérdéses madár mellé. Ez garancia a leendő gazdának, hogy a madár lappangó kórokozóktól mentes és garancia a tenyésztőnek, mert ha a madár megbetegszik később bármely retteget fertőző papagáj betegségben, tudja bizonyítani, hogy ez nem tőle származik. Ezzel rengeteg jogvita megelőzhető és kellemetlenség kivédhető.
A tenyészetek számára extra előnyt jelenthet a jövőben, ha rendszeresen időt és energiát áldoznak ezekre a vizsgálatokra, melyekkel bizonyítani lehet egy adott állomány mentességét bizonyos kórokozóktól. Ezek a mentes állományok nemcsak a „piaci szemléletű” papagájtartásban jelentenek előnyt, hanem az adott faj megmentésében is, hisz így bizonyíthatóan lesznek olyan állományok, melyek alkalmasak akár repatriálási célzatú szaporulat produkálására is.
A jövő, minőségi egzotikusállat tenyésztését biztosan segíti és egy ún. „elit tenyésztői” kört hoz létre az ilyen szűrővizsgálatoknak az alkalmazása és lefolytatása a tenyészetekben. Mentes állományokban sok baj és bosszúság előzhető meg a rendszeres kontroll vizsgálatokkal is. Hosszú távon, az ilyen minősített állományok nemcsak az ún. „elit tenyészetek” körébe tartozhatnak, hanem az igényes, privát madártartók, papagájkedvelők igényeit is kielégíthetik hazai- és nemzetközi színtéren is.
Tanszékünk a mellékelt táblázatban szereplő betegségekre tud szűrővizsgálatokat végezni és a mentességet bizonyító igazolást kiadni.
Dr. Gál János
|