A kis sándorpapagáj khaki (ejtsd: „keki”) színváltozata kevéssé szembeötlő és kevéssé ismert a tenyésztők körében. Különösen az elsődleges (primer) színű zöld példányokat nehéz észrevenni. A khaki zöld példányok alapszíne barnás-sárgás zöld. Az evezőtollak és a kormánytollak világos barnás kékesen színezettek. A kiszínesedett hímek fekete nyakszalagot és fehéres rózsaszín tarkószalagot viselnek. A zöld szárnyfedő tollak barnásszürkével futtatottak. A körmeik világosbarna színűek, a szemeik sötétek. A hímek világosabb színezetűek, míg a tojók sötétebbnek hatnak.
A khaki intermedier öröklésmenetet követ. Ennek lényege, hogy a homo- („két faktoros”) és heterozygóta („egy faktoros”) példányok színezetükben különböznek. A homozygóták sötétebbek, ezeket olajzöld khakinek, míg a heterozygóták világosabbak, ezeket zöld khakinek hívják. Ebből következik, hogy a példányok genotípusa a khakire nézve megjelenésükből megítélhető.
Khaki olajzöld X Zöld
Fiókák mindkét ivarban:
50% Khaki zöld
50% Zöld
Khaki zöld X Khaki zöld
Fiókák mindkét ivarban:
25% Khaki olajzöld
50% Khaki zöld
25% Zöld
A khaki faktor minden más színváltozattal kombinálható. Különleges ismertetőjele, hogy a kék alapú színekben a khaki példányok szürkével „bevontnak” tűnnek, és az eredeti színük az arcrészen és a farcsíknál tűnik elő. Ez adja a képen látható világos szárnyú khaki fahéj lila hímek különlegességét is.
A színváltozat tenyésztésében Markus Ehrenbrink német tenyésztő elévülhetetlen érdemeket szerzett.
Rostás Balázs
Vác |