E csodálatos madarak betegségeiről megjelenő szakirodalmak vagy túl tudományosak, vagy pedig a tudományos cikkek olyan szintű lebutítása, amely a tenyésztő részére nemhogy hasznos, hanem kifejezetten káros információt hordoz.
A nagyon tudományos cikkek tankönyvszerűek, annyira speciális leírásokat tartalmaznak, hogy az abból kiragadott egy-két mondat nem is értelmezhető, csak a szakemberek részére. Sajnos specialista állatorvosok, akik egyáltalán értenének a díszmadarak egészségéhez, betegségéhez, nagyon kevesen vannak. A vizsgáló laboratóriumokban dolgozó állatorvosok pedig tapasztalat híján vannak tartástechnológiáról, illetve takarmányozásról. Fontos lenne olyan tanfolyamokat tartani, ahol a beszélgetések a tenyésztők tapasztalatai alapján és az állatorvosok tudása alapján lenne megszintetizálva. Az állattartó tapasztalata az pótolhatatlan, de ezt össze kell hozni az állatorvos tudásával. A problémákat fel kellene vetni egymásnak, és tanulva tanítani. Ezeket a madarakat nem lehet telefonon gyógyítani, nem lehet diagnózist adni bemondás után. A legveszélyesebb az, ha bizonytalan eredetű, külföldről származó gyógyszereket használ a tenyésztő, mert azt hallotta, hogy az jó.
Elérkeztünk a legfontosabb részhez, a tünetcsoportokhoz. Az emésztőszervi, a légzőszervi, a bőr és tollazat által mutatott tünetek rendkívül sok kórokozótól, ártalomtól jelentkezhetnek. ......
Dr. Dobos András hasznos írása - teljes terjedelmében - a Díszmadár Magazin januári számában olvasható |