A tüzeshomlokú amazon (Amazona rhodocorytha) Kelet-Brazília esőerdeiben honos és az egyik legveszélyeztetettebb amazonpapagáj faj, amely a kontinensen el.
Fenyegetést jelent számukra természetes élőhelyük pusztulása és feldarabolódása, továbbá a fészekrablások, azaz mikor az illegális állatkereskedelem céljából a fiókákat kiveszik a fészkekből. A tüzes homlokú amazonok élőhelyének kevesebb mint 10%-a maradt fenn és a vad populáció csupán 845 egyedet számlál, amely szám egyre fogyatkozik.
A Curitibai Kutatási és Természetvédelmi Intézet (Instituto de Pesquisa e Conservaçao da Natureza - Idéia Ambiental) Brazíliában egy projektet irányít, amelynek a célja a vadon élő fajok megóvása, ám ezzel párhuzamosan biztonsági okból, 2006-ban elindítottak egy másik projektet is, hogy létrehozzák Brazíliában a fogságban tartott egyedek tenyészprogramját. A spanyolországi Loro Park Alapítvány és az Amerikai Madártenyésztők Szövetségének pénzügyi támogatásával egy tenyésztési központ létesült – egy másik partner – a Curitibai Városi Állatkert tulajdonában lévő telken. Ez a természettudományi tenyésztési központ képes hozzájárulni a fogságban tartott fajok genetikailag életképes populációjához – információkat cserélve más tenyésztőkkel – illetve lehetőséget teremtve a madarak visszajuttatásához a vadonba.
David Waugh (igazgató, Loro Park Alapítvány) cikke teljes terjedelmében - több színes fotóval illusztrálva - a Díszmadár Magazin 2010. évi 2. számában olvasható.
Képek: ifj. Louri Klemann |