Ruß volt az első szerző, aki módszeresen összeállította, hogy miként bukkantak rá az emberek a hullámos papagáj hangutánzó képességére, és miként lett ez a kistestű papagáj a legkedveltebb fogságban tartott díszmadár.
Az általa felkutatott első forrás egy beszélő „kanáriról“ szól: „A Times című londoni világújság a következő hírt közölte: „Shrubsone és Sheerneß urak tekintélyével megerősíttetett a hír, miszerint egy kanárimadár, amely egy Scrapes-gate közeli pásztor, bizonyos Mungeam tulajdonát képezi, képes szavakat és mondatokat kimondani úgy, hogy azok világosan érthetőek az emberi fül számára. Olykor a madár még az éneklésébe is belesző bizonyos szavakat, máskor pedig éneklés nélkül egyszerűen csak elkezd beszélni. Hasonló ornitológiai jelenségről eddig nem érkezett híradás.“
Ruß hevesen tiltakozott a cikk utolsó mondata ellen, amikor megjegyezte: „Németországban minden jelentésnél korábban már megfigyeltek beszélő kanárit. 1868 májusában a túl korán elhunyt fiatal tudós és Afrika-utazó, Dr. Wilhelm Lühder a Journal für Ornithologie című szaklapban a következőt írta: „Már régebben hallottam ismerősöktől, hogy Teschner, berlini professzorasszonynak van egy beszélő kanárija. Mivel jómagam egy ilyen madár esetében – ha nem is lehetetlennek, de – nagyon valószínűtlennek tartom a beszédet, kezdetben alaptalan pletykának tartottam a beszámolókat, mígnem egyre több forrásból megerősítést nyert és elhatároztam, utánajárok a dolognak. Látogatást tettem tehát az említett hölgynél, aki segítőkészen megmutatta a madarat és azt beszédre késztette. Lassan mondogatta neki a következő szavakat: Hol vagy, én kis Fecsegőm? Én édes kis Fecsegőm? Mire a madár olyan érthetően megismételte szavait, hogy először nem is hittem el, hogy a hang a madártól származik, hanem azt gondoltam, a szoba sarkában játszó gyermek mondja azokat. A madár felfújta a begyét levegővel, mintha énekléshez készülne, a csőrén azonban nem énekhangok, hanem az előző szavak újbóli ismételgetése hangzott el. Hogy mennyire elcsodálkoztam a jelenségen, azt bizonyára minden hozzáértő kolléga el tudja képzelni. Amikor elakadt, akkor a tanárnő kisegítette és a madár hibátlanul folytatta a megkezdett mondatot. .......
Mihalec Gábor (Sándorfalva) cikke teljes terjedelmében a Díszmadár Magazin 2010. évi 2. számában olvasható.
A címlapon Németh Sándor hullámos papagája. A zalaegerszegi kiállításon 2008–as bajnok volt
Fotó: Kovács Géza |