Lorius garrulus – Gelbmantellori - Chattering Lory
30 cm nagyságú papagáj 17 cm-es szárnyakkal és 10 cm-es farokkal a lekerekített farkú papagájok nemzetségében. Az élőhelye: a Maluku-szigetek. A csőr narancsos szaruszínű, a felső káva töve barnás fekete. A szem narancssárga. A szemgyűrű kékesszürke. Az orrviasz oldalt világosszürke, elől feketés. A test mindenütt élénkpiros, kivéve a hátat, ahol a tarkó és a két szárny közé „mutató“ delta alakzat (köpeny) aranysárga.
A kormánytollak és a kézevezők kékesfényű feketék. A karevezők barnás zöldek, a szárnyfedők feketés pirosak. A farktollak vége feketés zöld. A láb zöldesszürke. A szaporodási ciklus általában június-július hónapokra esik. Ilyenkor célszerű a tenyészetben tartott madaraknak felkínálni 30x30x50 cm-es fészekodút. A 2 tojásából a 28. napon számíthatunk a kelésre. Kirepülés a 10-11. héten várható. A kicsik 6 hónapos korukra veszik fel a kifejlett madarak tollazatát.
A Lorius garrulus garrulus alfajai:
– g. flavopallius: díszes sárgaköpenyes lóri (Prachtgelbmantellori),
– g. morotaianus: sötétzöld sárgaköpenyes lóri (Morotai-Gelbmantellori).
Utóbbinak a sárga foltja és a szárnya is sötétebb. A díszes alfaj „köpenye“ nagyobb, a szárnya világosabb. A fajról először Carolus Clusius tett említést, már 1605-ben. Hamar közismertté vált, s a múlt században gyakran lehetett látni az európai állatkertekben.
A népszerűségét a viszonylag jó beszélőképessége is megalapozza. Ma már relatíve a tenyésztett állomány is nagy, s gondos táplálás mellett középméretű (1x2x1,7 m) volierben is költésre bírható. Ajánlott odúméret: 25x25x40 v. 37x37x60 cm. A röpnyílás 10 cm. A költés idején a hőmérsékletre kell nagy gondot fordítani, ti. 15 fok alatt, mert mind a tojások, mind a kicsik könnyen megfáznak.
Általában 2 tojásra lehet számítani. A kelési idő 23-24 nap. Táplálásához bevált a Milupa gyermektápszer, a lisztkukac, a klf. lóripépek és gyümölcsök, de a tapasztalatok szerint megbarátkozik a napraforgóval is. Kaphat zabot, sárgarépát, melegvizes-mézes keveréket vitaminkiegészítőkkel. Sokszínű hegyilórival és sokszínű lórival sikerült keresztezni.
LENGYEL TIBOR - SZŐCS BÉLA
MADÁRBARÁT - LEXIKON
Fotó: Ajkay Ferenc (Szombathely) tenyészetéből |